27 marca 2024

Drodzy Przyjaciele!

Wydarzenia Wielkiego Tygodnia przypominają nam, że prawdziwa miłość nie tylko nie zna lęku, ale jest gotowa poświęcić wszystko. Taki był nasz Pan – Jezus Chrystus i taki wciąż jest, kochający i czekający na człowieka. Wielkanoc to wydarzenie, które zmienia życie. To historia zwycięstwa nad porażką, nad grzechem i nad śmiercią, nad wszystkim, co nas zamyka w niewoli egoizmu, wątpliwości i strachu – powie Papież Franciszek. Ojciec Święty zdaje się w sposób doskonały diagnozuje jednocześnie realia naszego dzisiejszego kościelnego „tu i teraz”. Wszak bowiem, czy nie bywa tak, że dopuszczając do swojego życia wątpliwości i strach zaczynamy się zamykać w naszym egoizmie? Dostrzegamy to zwłaszcza w obliczu topniejącej liczby wiernych, „kurczących się” parafii i obawy przed tym co będzie i w jaki sposób będziemy również realizować nasze dzieła. Czasem wydaje się nam, że receptą na to wszystko jest głoszenie światu listy zakazów i nakazów opartej na naszym zwykłym ludzkim strachu w miejsce prawdziwego kerygmatu.

Odpowiedzią jest Zmartwychwstanie Pana, który pokazuje, że ostatnie zdanie zawsze jest po stronie Boga, wystarczy Mu tylko zaufać i pozwolić, aby Duch Święty mógł swobodnie działać. Najpierw w naszych sercach i wspólnotach, a poprzez nas uświęcać świat, w którym żyjemy. Tego w te Święta Wielkanocne życzę Każdej i Każdemu z Was. Prawdziwej ufności w to, że Wszechmogący naprawdę jest wszechmogący, a nadzieja jaką przynosi jest nie do pokonania.

W klimacie Zmartwychwstania i nadziei jaka z niego wypływa będziemy również przeżywać IV Kongres Generalny ZAK, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25-31 lipca 2024, a na którym reprezentować nas będą delegaci odzwierciedlający strukturę ZAK w Polsce. Proszę Was wszystkich o modlitwę w intencji tego ważnego dla Zjednoczenia, wydarzenia. Najbliższe miesiące to również czas ważnych dla naszej polskiej społeczności zmian. W czerwcu br. dobiega końca kadencja obecnej Krajowej Rady Koordynacyjnej, a co za tym idzie czeka nas ważny czas rozeznawania i wyłonienia następców. Prace nad tym trwają już od miesięcy. W ciągu ostatnich lat nasza struktura w Polsce znacznie ewoluowała, przez co sposób powoływania świeckich członków KRK jaki stosowany był w latach 2017, czy 2021 mocno się zdezaktualizował. Dzięki życzliwości Pani Moniki Miszewskiej, która podjęła się zadania wypracowania z zespołem nowej ordynacji wyborczej będziemy mogli zagwarantować wszystkim świeckim członkom ZAK w Polsce te same prawa i możliwości.  Szczegóły i terminarz dostępne są w załączonym dokumencie. Proszę Was, abyście podeszli do tego z dużą uważnością. Zjednoczenie tylko wtedy może się rozwijać, gdy otwarci na działanie Boga użyczymy Mu do pracy naszych rąk. Miejmy w sobie otwartość również na to, że Pan może się posłużyć każdym z nas, bez względu na nasze ograniczenia, czego osobiście od jakiegoś czasu doświadczam.

Do zobaczenia wszędzie tam, gdzie dane nam będzie się w najbliższych miesiącach spotkać. Zapraszam nas wszystkich, aby odpowiedzialność za Kościół i za Zjednoczenie zawsze nam towarzyszyła.

Niech Maryja Królowa Apostołów i św. Wincenty Pallotti czuwają nad wszystkim co robimy.

Z radością płynącą ze Zmartwychwstania Chrystusa,

 

s. Monika Jagiełło SAC
Sekretarz KRK ZAK

Michał Grzeca
Przewodniczący KRK ZAK

ZAŁACZNIKI:

Powołanie nowej KRK ZAK

List Wielkanocny od KRK ZAK