3 marca 2024
Moi Cudowni!🌞
Czy wiecie, że św. Wincenty, człowiek, który kochał Kościół całym sercem, należał do rożnych bractw i zakonów? Czy wiecie do ilu i jakich? Och! Szacunek dla tych, którzy zdołają w pismach Pallottiego znaleźć wszystkie owe bractwa, wspólnoty, zakony w które przez całe swoje życie angażował się Święty!
A czego my możemy się nauczyć z postępowania Wincentego? Czy mamy zapisać się do wszystkich możliwych stowarzyszeń?! 😮 Pallotti tym konkretnym swoim doświadczeniem może pokazywać nam, że:
⛪❤️ Mam aktywnie poznawać i kochać nasz Kościół – Matkę. Jaki jest u swego źródła? Co mi daje?
🛣️😇Mam aktywnie szukać w tym Kościele najlepszej drogi dla mnie, dzięki której będę wzrastać w wierze i miłości. I się w nią zaangażować. I trwać.
Rzeczy tak proste, że aż łatwo o nich zapomnieć. Czy taki był Pallotti? Kochał Kościół. Poznawał Kościół i to co w Nim jest. Szukał najlepszych dróg i miejsc, które ożywiały wiarę. Rozpalały miłość. Jednoczyły.
Jest jeszcze coś specjalnego 🎁, co wynika z przynależności naszego Założyciela ZAK do tylu stowarzyszeń… Ale to temat na inną niedzielę. 😉
Błogosławionej niedzieli!
Przytulamy ciepło 🤗
AIDG! ❤️
Redakcja
PS. A poniżej fragment zapisków św. Wincentego Pallottiego:
Pobożne praktyki, do których zobowiązałem się dzięki nieskończonemu miłosierdziu Bożemu, zasługom Jezusa, Maryi, Aniolów, Świętych, itd.
[Zapisałem się] do bractw [i stowarzyszeń]:
- Pięciu Ran Pana Jezusa przy kościele Św. Filipa Nereusza przy via Giulia.
- Pięciu Ran i Najśw. Sakramentu przy kościele San Lorenzo in Damaso.
- Pana Jezusa Nazarejskiego; jest to związek agregowany do zakonu Trynitarzy Bosych
- Najśw. Maryi Wspomożycielki dusz czyśćcowych, przy via Giulia, i do szeregów samej konfraterni.
- Do praktykowania Drogi Krzyżowej na Campo Santo przy szpitalu Santo Spirito in Sassia w Rzymie.
- Do kongregacji Kolegium Rzymskiego; powinienem się jeszcze zapisać do kongregacji Pijarów przy San Pantaleone, gdyż przez lat kilka uczęszczałem do szkoły i na kongregacje Pijarów.
- Do kongregacji Najśw. Maryi Płaczącej. Ponadto zapisałem się do:
- Matki Bożej Różańca Św. przy kościele San Nicoló del Perfetti na Campo Marzio.
- Do Boleści Najśw. Maryi Panny przy kościele San Marcelo, a nabożeństwo to pielęgnuję obecnie.
- Do Matki Boskiej Karmelitańskiej przy kościele San Crisogono na Zatybrzu.
- Do Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny, związku prowadzonego przez Ojców Teatynów.
- Do Najśw. Serca Pana Jezusa przy kościele Santa Maria in Cappella.
- Do Najdroższej Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa przy kościele San Nicoló in Carceri.
- Do Paska Św. Augustyna.
- Do szkaplerza Trynitarzy zapisałem się dnia 11 listopada 1816 roku (w Trzecim Zakonie Trynitarzy Bosych należy odmawiać 6 „Ojcze nasz” i 6 „Chwała Ojcu” do Przenajświętszej Trójcy, 6 „Zdrowaś” i 6 „Chwała Ojcu” do Najświętszej Maryi Panny oraz „Witaj Królowo”.
- Do Trzeciego Zakonu Św. Franciszka z Asyżu dnia 23 listopada1816 roku.
- Do Trzeciego Zakonu Św. Franciszka z Paoli dnia 4 grudnia 1816 roku.
- Jestem wpisany do Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego od dnia 16 grudnia 1816 roku.
- Jestem wpisany do Trzeciego Zakonu Św. Dominika przy kościele nella Minerva. Zapis dokonał się dnia przypadającego na niedzielę Siedemdziesiątnicy, 2 lutego około południa, 1817 roku. Dzień to poświęcony uroczystości Oczyszczenia Pani mej i najukochańszej Matki Maryi. Noszę też poświęcony pasek św. Tomasza, czyli Anielskiej Milicji.
- Zapisałem się do [bractwa] Serca Najśw. Maryi Panny, Niepokalanej Matki Bożej, dnia 22 czerwca 1817 roku; była to [czwarta] niedziela po Zielonych Świątkach. Pobożne to zrzeszenie jest założone przy kościele San Eustachio w Rzymie.
- Zapisałem się do Paska Św. Franciszka dnia 21 sierpnia 1817 roku przy kościele Santi Apostoli.
- Dnia 29 sierpnia 1817 roku zapisałem się do [stowarzyszenia] Dobrej Śmierci przy kościele del Gesu w Rzymie.
- Dnia 5 września 1817 roku zapisałem się do Drogi Krzyżowej przy kościele San Lorenzolo.
- Dzięki łaskawości Wiel. Ojca Franciszka Parenti, eremity z zakonu Św. Augustyna, w roku 1825 zostałem wpisany do [stowarzyszenia] Najśw. Panny Dobrej Rady w Genazzano.
Profesje
Za najosobliwszym przejawem miłosierdzia Bożego i miłości Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz pod opieką naszej więcej niż najukochańszej Matki Maryi Niepokalanej Dziewicy, św. Józefa, najczystszego Jej Oblubieńca, św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty, św. Joachima i św. Anny, św. Zachariasza i św. Elżbiety, dziewięciu Chórów anielskich, świętych Patriarchów i Proroków, świętych Apostołów. Ewangelistów i Uczniów Pana naszego Jezusa Chrystusa, Niewinnych Młodzianków, Męczenników, Biskupów, Doktorów, Wyznawców, Lewitów, Mnichów, Pustelników, Dziewic, Wdów i świętych Dusz czyśćcowych — ja Wincenty Pallotti, stworzenie więcej niż najnędzniejsze, miałem szczęście złożyć profesję Trzeciego Zakonu Św. Ojca Dominika w pierwszym dniu Wielkiego Postu, dnia 4 lutego 1818 roku.
W dniu 25 lutego 1818 roku złożyłem profesję Trzeciego Zakonu Św. Ojca Franciszka z Asyżu.
Dnia 12 lutego 1818 roku złożyłem profesję Trzeciego Zakonu Św. Ojca Franciszka z Paoli.
Zaznaczam, że dla ułatwienia mi zachowania reguł tych trzech zakonów mój tymczasowy kierownik duchowy otrzymał wszystkie [potrzebne] upoważnienia.
Panie Jezu Chryste, wspomagaj mnie, abym był wierny [por. l Kor 7, 25].