15/09/2019

W dniach 13-15 września br, w Domu Misyjnym Księży Werbistów w Laskowicach Pomorskich, odbyły się rekolekcje dla członków i współpracowników ze wspólnot ZAK Królowej Apostołów w Solcu Kujawskim, Bydgoszczy, Chełmnie, Grudziądzu, Brodnicy, Cekcynie, Nowem, Zakrzewie i Lipce k. Złotowa. Rozważania i modlitwy ukierunkowane były na Misterium Krzyża Chrystusowego w życiu chrześcijańskim.  W rekolekcyjnej kaplicy kontemplowaliśmy obraz Chrystusa Ukrzyżowanego i naszej Patronki Królowej Apostołów,  obraz św. Wincentego Pallottiego i Jego relikwie oraz relikwie bł. Józefa Stanka i bł. Elżbiety Sanny, widoczne na załączonym zdjęciu.

W święto Podwyższenia Krzyża – 14 września jednoczyliśmy się z całą Polską w modlitwie pod Krzyżem.  O godz. 15.00 zgromadziliśmy się razem z księżmi i braćmi Werbistami przy pięknie udekorowanym Krzyżu przed głównym wejściem do ich domu, jak widać na załączonym zdjęciu. Pieśniami i modlitwami oddaliśmy hołd Chrystusowi ukrzyżowanemu, dziękowaliśmy za Jego nieskończoną miłość i miłosierdzie, przepraszaliśmy za niewdzięczność i wszystkie zniewagi. W litanii ku czci Krzyża św. i Koronce do Miłosierdzia Bożego, błagaliśmy o przebaczenie oraz miłosierdzie dla nas, naszych rodaków i całego świata.  Przedłużeniem tych pasyjnych przeżyć był Różaniec ku czci Siedmiu Boleści Matki Bożej, w którym błagaliśmy Ją, aby pomagała nam wiernie trwać przy Krzyżu Chrystusa I Jego Ewangelii. Film „Pragnienie Boga” pokazał nam młodą Helenkę Kowalską i odkrywanie jej  powołania zakonnego zanim stała się Apostołką Miłosierdzia Bożego.

Streszczeniem naszych rekolekcyjnych przeżyć była piosenka: „Zbawienie przyszło przez Krzyż, ogromna to tajemnica, każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia. Jeżeli chcesz mnie naśladować, to weź swój krzyż na każdy dzień i chodź ze Mną zbawiać świat kolejny już wiek.”

ks. Stanisław Rudziński SAC