10 września 2019

Ten, który poświęcił swoje życie dla innych, zostanie błogosławionym

W niedzielę 15 września 2019 w Limburgu będzie miała miejsce beatyfikacja ks. Richarda Henkesa, pallotyna. Będzie to pierwsza beatyfikacja w diecezji Limburg. Uroczystościom przewodniczyć będzie przedstawiciel papieża Franciszka, Kardynał Kurt Koch – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Transmisję z Beatyfikacji przeprowadzi Pallotyńskie Radio Ewangelizacyjne Pallotti.FM

Wielu gości z Niemiec i zagranicy potwierdziło swoją obecność. M.in. politycy, ministrowie Hessen und Rheinland-Pfalz, a także biskupi z Niemiec i zagranicy. Polskę będzie reprezentował abp Tadeusz Wojda SAC, Metropolita Białostocki w towarzystwie Przełożonego Prowincji Chrystusa Króla ks. Zenona Hanasa SAC.  Kardynał Koch odprawi liturgię wraz z biskupem Georgem Bätzingem i Przełożonym Generalnym Księży Pallotynów Rzymu, Księdzem Jacobem Nampudakamem. Na początku liturgii biskup Georg Bätzing zwróci się do delegata papieża, S. Em. Kardynała Kurta Kocha, wraz z postulatorem generalnym ks. Adamem Golcem SAC, z prośbą o beatyfikację o. Richarda Henkesa. Następnie wicepostulator ks. Manfred Probst SAC odczyta krótki opis historii życia i cierpienia ks. Richarda Henkesa. Wśród gości znajdą się także liczni pallotyni, przedstawiciele różnych wspólnot religijnych, ekumenizmu, wspólnota Ackermann, stowarzyszenie „Błogosławiony z Dachau”. Dużych grup oczekuje się od Polski, Czech i Ruppach-Goldhausen – tak możemy wyczytać na stronie internetowej Diecezji Limburskiej.

W czasie uroczystej Mszy Świętej Beatyfikacyjnej, posługiwać będzie chór katedry w Limburgu oraz instrumentaliści. Pod kierownictwem dyrektora katedry Judith Kunz zostaną zaprezentowane dzieła z Missa de Angelis i héroique Jeanne d’Arc Henri Nibelle.

Po liturgii pallotyni i diecezja zapraszają wszystkich na festiwal Richarda Henkesa w Bischofsgarten am Roßmarkt. W Bischofsgarten goście będą mogli się spotkać i porozmawiać ze sobą oraz dowiedzieć się więcej o nowym błogosławionym. Najważniejszym wydarzeniem będzie również zakończenie dnia, uroczysty wieczór chwały o godzinie 19 w kościele Pallottiner St. Marien.

„Beatyfikacja księdza Henkesa będzie świętem dla pallotynów, diecezji Limburskiej, domu nowego błogosławionego Ruppacha-Goldhausena w Westerwald i czeskich gości” – mówi biskup dr. Georg Bätzing. Richard Henkes został aresztowany za odmienne kazania w swojej byłej parafii, która obecnie znajduje się w Czechach, pozostał dobrowolnie w bloku 17 w obozie koncentracyjnym w Dachau, aby zająć się chorymi na tyfus pozostając męczennikiem. Poświęcił swoje życie dla innych ludzi, pokonał bariery narodowe i uprzedzenia oraz stworzył zrozumienie. Ojciec Helmut Scharler SAC, Prowincjał Pallotynów, z niecierpliwością czeka na uroczystości w Limburgii i ma nadzieję, że beatyfikacja pomoże wielu ludziom poznać życie, pracę i wartości Richarda Henkesa. „Richard Henkes był charyzmatycznym kapłanem, którego osobowość dojrzała w trakcie swojej posługi i ostatecznie doprowadziła do bezinteresowności. Jego przywiązanie do godności każdego człowieka jest ważnym świadectwem, zwłaszcza w dzisiejszych czasach ”, mówi Scharler.

W niedzielę 15 września zapraszamy już o godz. 13.30 na transmisję z Katedry Limburskiej. Będzie można nas słuchać w internecie, na stronie radia www.pallotti.fm, w aplikacji mobilnej Pallotti.FM oraz oglądać na YouTube wpisując w wyszukiwarkę Pallotti.FM

Zapraszamy na spędzenie niedzielnego popołudnia z Radiem Pallotti.FM

 

Ks. Łukasz Gołaś SAC