20 stycznia 2024

Kochani Członkowie
Rodziny Pallotyńskiej!

Wielkimi krokami zbliża się Uroczystość św. Wincentego Pallottiego – założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. W wielu naszych wspólnotach będziemy wspominać tego, dzięki któremu de facto jesteśmy Pallotyńską Rodziną. Człowieka wielkich pragnień i pasji. Nieustającego w drodze. Świętego, ale niepozbawionego problemów, porażek czy cierpienia. Wszak, choć w niejednej biografii opisywany jest niczym anioł, aniołem bynajmniej nie był i po ludzku doświadczał trudności bardzo podobnych do naszych. Tak jak my żył w czasach niespokojnych, dotkniętych wojną i kryzysem Kościoła. Tak jak my doświadczył trudu epidemii, która odebrała mu przyjaciela (św. Kacpra del Bufalo). Tak jak my miał do zrobienia znacznie więcej rzeczy niż pozwalał mu na to dostępny czas. Pokazał nam jednak, że można zwykłe życie przeżyć w niezwykły sposób, a tym co nadaje mu sens jest Bóg zawsze i we wszystkim– jak zwykł mawiać.

Kiedy piszę ten list myślę o ostatnich Jego dniach, które przypadły właśnie w tym styczniowym czasie 1850 roku.  W tych chwilach dał nam największą lekcję bycia Kościołem. Lekcję uważności, otwartości na całego człowieka i miłosierdzia. Czym bowiem był Jego gest oddania płaszcza ubogiemu, przez który sam ostatecznie zachorował – był miłosierdziem w czystej postaci. Takim, które nie pyta, nie osądza, nie eliminuje, ale ma odwagę pochylić się nad ludzką nędzą i otulić ją w całości. Taki był nas Założyciel i tym ostatnim publicznym gestem pokazał nam jakim Zjednoczeniem mamy być.

Życzę nam wszystkim, abyśmy byli zawsze Kościołem, który dostrzega drugiego człowieka. Nie takim, który staje się elitą żyjących „lepiej”, ale takim, który ma odwagę przyjąć wszystkich, którzy Boga szukają, bez względu na ich pochodzenie, historię czy grzechy, z  którymi się zmagają. Oni dzisiaj potrzebują naszego płaszcza. Miejmy w sobie tę uważność i  dobroć jakie przykład dał On – nas święty Założyciel.

Rozszerzaj o Panie w każdym momencie moje pragnienie Ciebie i tego co się Tobie podoba.

św. Wincenty Pallotti

 

Z modlitwą i pozdrowieniami

Michał Grzeca
Przewodniczący KRK ZAK w Polsce