17 czerwca 2020

Minęło już 50 lat od 14 czerwca 1970 roku. W tym dniu czternastu absolwentów naszego Seminarium w Ołtarzewie, otrzymało święcenia kapłańskie przez posługę ks. abp. Bronisława Dąbrowskiego. Pierwszy rok kapłaństwa przeżywaliśmy w Gdańsku na tzw „Tirocinium”, które było pewnego rodzaju starzem duszpasterskim według ustalonego programu. W naszym domu przy ul. Elżbietańskiej 1, zamieszkali: ks. Mirosław Drozdek. ks. Stefan Kajfasz, ks.Tadeusz Korbecki, ks. Tadeusz Łojas, ks. Piotr Marek, ks. Stefan Potoniec, ks. Zbigniew Stanek, ks. Karol Świostek, ks. Julian Warzecha, ks. Marian Wietrzyński i ks. Józef Wólczyński.  Prace duszpasterskie podejmowali w różnych parafiach w Gdańsku i okolicy. W drugim domu pallotyńskim przy ul. Curie-Skłodowskiej zamieszkali ks. Kazimież Czulak, ks. Henryk Kazaniecki i ks. Stanisław Rudziński. Tu przy kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej podjęliśmy pracę duszpasterską i katechetyczną.

W czerwcu 1971 roku wszyscy otrzymali dekrety od ks. Prowincjała Józefa Dąbrowskiego, kierujące do pracy w  placówkach pallotyńskich w Polsce. Ks. Henryk Kazaniecki został mianowany prefektem w naszym WSD w Ołtarzewie, a ks. Kazimierz Czulak został skierowany na studia w Katolickim Uniwersyutecie Lubelskim.  Ja zostałem w Gdańsku na następny rok. W 1974 roku, trzech współbraci kursowych wyjechało na misje: ks. Kajfasz Stefan i ks. Tadeusz Korbecki do Brazylii, a ks. Henryk Kazaniecki do Rwandy.

Przez 35 lata trzymaliśmy się w komplecie; nikt nie odszedł i nikt nie umarł, ale w ciągu następnych 15 lat zmarło pięciu naszych współbraci kursowych: w 2005 roku – ks. Józef Wólczyński, w 2007 roku – ks. Mirosław Drozdek, w 2009 roku – ks. Julian Warzecha, w 2016 roku – ks. Tadeusz Korbecki i w 2019 roku ks. Kazimierz Czulak.  Zostało nas dziewięciu.   Zaplanowaliśmy wspólne świętowanie 50 rocznicy święceń kapłańskich, w Ołtarzewie, w  Częstochowie i Ząbkowicach Śl. Jednak nasze plany zablokowała epidemia. W tej sytuacji każdy świętował jubileusz kapłaństwa tam, gdzie aktualnie mieszka i pracuje; ks. Henryk Kazaniecki i ja w Ołtarzewie.  Jubileuszowej koncelebrze przewodniczył ks. abp Henryk Hoser. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy mogli spotkać się przynajmniej w Częstochowie, gdy ks. Stefan Kajfasz przyleci z Brazylii.  W załącznikach przesyłam obrazek jubileuszowy i rewers z nazwiskami żyjących i zmarłych współbraci kursowych.

ks. Stanisław Rudziński SAC

 

awers obrazka jubileuszwegorewers obrazka jubileuszowego