21 grudnia 2023

Kochani Członkowie Rodziny Pallotyńskiej!

Trwający adwent to dobry moment, aby na nowo uświadomić sobie, w jak szybkim czasie umykają chwile naszego życia. Każdy rok przynosi coraz więcej zadań, realizowanych w coraz szybszym tempie, ale w tej samej przestrzeni czasowej. Rezygnujemy ze snu, przyjemności, czy momentów poświęcanych na relacje. Z Bogiem i drugim człowiekiem. W imię szczytnych celów, które przecież mają zmienić naszą rzeczywistość, często tracimy istotę chrześcijańskiego powołania na rzecz formy, ambicji czy rywalizacji próbując utrzymać wszystko, co do tej pory robiliśmy. Warto sobie zadać pytanie: Po co? Nie chcę tutaj snuć pozbawionej nadziei opowieści, ale zwrócić naszą uwagę na konieczność powiedzenia STOP, na zatrzymanie się choć na chwilę u początku roku liturgicznego, aby blask przychodzącego Pana nie przemknął nam koło nosa zupełnie niezauważony. Narodziny Jezusa Chrystusa były i są bezprecedensowym momentem wszechczasów. Choć co roku przeżywamy zaledwie pamiątkę tego wydarzenia, to jest to ważny moment zatrzymania nad tajemnicą blasku jaki On przyniósł, przynosi i przynosić będzie. Bóg jest bowiem zawsze większy. Jest ponad nasze ograniczenia, słabości i błędy. Jest zdolny przemieniać naszą rzeczywistość bez względu na to jak szarą i trudną może się ona czasem wydawać.

W imieniu całej Krajowej Rady Koordynacyjnej, chcielibyśmy Każdej i Każdemu z Was życzyć, aby zbliżające się Święta Bożego Narodzenia były czasem zatrzymania, odpoczynku i pogłębienia nadziei, że On jest, a my jako chrześcijanie jesteśmy powołani do bycia światłem wszędzie tam, gdzie ciemność okrywa naszą rzeczywistość. Miejmy wspólnie odwagę jako Zjednoczenie być Kościołem pełnym światła, radości i nadziei. Niech 2024 rok zaowocuje nie tylko nowymi pomysłami, ale przede wszystkim szerszym uśmiechem i radością w naszej Pallotyńskiej Rodzinie i społeczeństwie.

Kończący się rok 2023 był dla Zjednoczenia rokiem niezwykle łaskawym i zdecydowanie błogosławionym. Doświadczyliśmy Łaski spotkania podczas IV Krajowego Kongresu ZAK, byliśmy w stanie kontynuować naszą pomoc dla Ukrainy, zacieśniliśmy więzy współpracy wewnątrz Zjednoczenia i nie tylko, dzięki czemu ciągle pojawiają się nowe pomysły, jak choćby warsztaty dla liderów synodalności organizowane ostatnio przy współpracy z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego SAC. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby tak wielu z Was nie traktowało misji powierzonej nam przez Założyciela na serio. Bardzo Wam za to dziękujemy!

Naszą osobistą radością jest powołanie do życia w listopadzie br. Fundacji Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Jest to przełomowy krok dla rozwoju ZAK w Polsce. Już teraz zachęcamy do współpracy i na tym polu. Pamiętajmy również o zbliżającym się IV Kongresie Generalnym ZAK w lipcu br., w którym jako Polska pragniemy uczestniczyć. Do zobaczenia wszędzie tam gdzie w kolejnym roku przyjdzie nam się spotykać. Niech łaska spotkania trwa.

„Rozszerzaj o Panie w każdym momencie moje pragnienie Ciebie
i tego co się Tobie podoba.”

św. Wincenty Pallotti

 

Z modlitwą i pozdrowieniami

s. Monika Jagiełło SAC
Sekretarz KRK ZAK

Michał Grzeca
Przewodniczący KRK ZAK