18 maja 2024

Kochani Członkowie Rodziny Pallotyńskiej!

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów – Patronki Zjednoczenia po raz kolejny przypomina nam tę wielką tajemnicę, którą żył św. Wincenty Pallotti. Założyciel, w wielu swoich tekstach, nieustannie przebywał w Jerozolimskim Wieczerniku, czerpiąc z niego siłę i inspirację do wyjścia w świat, wszędzie tam, gdzie był potrzebny.

Patrząc na Kościół naszych czasów mam w sobie pewność, że Duch Święty działa w Nim z tą samą mocą, jak wówczas za czasów Pallottiego. Nie piszę tak dlatego, że tak nas nauczono, ale dlatego, że każdego dnia doświadczam tego namacalnie również w naszej pallotyńskiej wspólnocie. Jestem świadomy, że w naszym społeczeństwie często zdarza nam się płakać nad tym co w pewnym sensie umiera: nad topniejącą liczbą wiernych, mniejszą ilością wspólnot, czy realnym wpływem na dzisiejszy świat jaki bez wątpienia Kościół traci, choć niestety czasem na własne życzenie. W tej jednak perspektywie dostrzegam bardzo wyraźnie, że to nie tak, iż coś się kończy. Wręcz przeciwnie, dokonuje się swoista „przebudowa”, która potwierdza, że w każdym czasie Bóg znajduje sposoby, aby docierać do człowieka- w nowej formie, ale z tym samym przesłaniem.

Takie również musi być Zjednoczenie, nieustannie otwarte na zmianę, która pozwoli nam docierać do wszystkich. W takiej perspektywie patrzę na IV Kongres Generalny ZAK, który odbędzie się już za 2 miesiące w Rzymie a także na zbliżające się wybory do Krajowej Rady.

Proszę Każdą i Każdego z Was o modlitwę w intencji tych dwóch ważnych wydarzeń, abyśmy rzeczywiście podobnie jak Maryja, zechcieli wsłuchać się w głos Ducha, który wieje „jak chce”. Niech Oblubienica Ducha Świętego towarzyszy Wam codziennie na drodze pallotyńskiego powołania.

„Rozszerzaj o Panie w każdym momencie moje pragnienie Ciebie
i tego co się Tobie podoba”

św. Wincenty Pallotti

 

Z modlitwą i pozdrowieniami,
Michał Grzeca
Przewodniczący KRK ZAK w Polsce