26 maja 2024

Kochani,

Porządkując chronologicznie dokumenty sekretariatu Krajowej Rady Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego zobaczyłam, że ukazały one bardzo interesujący obraz, który uznałam na tyle ważny, by podjąć się jego opisu.

Całe dzieło św. Wincentego Pallottiego powstawało w procesie, który sfinalizował się 9 stycznia 1835 roku w Rzymie. Zrozumiałam, że kształtowanie się struktury Zjednoczenia w Polsce, również podlegało procesowi, w który zaangażowanych było wiele osób. Włożyli oni konkretną pracę w osadzenie jej na terenie Polski. Proces ten trwał przez wiele lat. Miał  on głębokie znaczenie, ponieważ był poszukiwaniem realizacji charyzmatu założycielskiego na ziemiach polskich. Ten dar został rozeznany w jego przedmiocie i w sposobie, w jaki ma być rozwijany w Kościele i potwierdzony przez odpowiednią dykasterię w 2003 roku.

Dziś studiując te dokumenty pojawia się przede mną kopalnia wiedzy, którą są dokumenty, listy, które zostały. Objawiają mi sposób pracy zespołowej, poświęcenie i zaangażowanie wielu ludzi. Czasem pokazują, że to co my dziś uznajemy za nowatorskie, istniało od zawsze, ponieważ jest częścią naszego charyzmatu.

 

s. Monika Jagiełło SAC
Sekretarz KRK ZAK

 


PS. Szykujemy dla Was pewną niespodziankę związaną z pracą przy archiwalnych dokumentach Zjednoczenia. Wypatrujcie jej w którymś z maili „ZAKtywuj się!” 😊